M Ü Ş T E R İ D E S T E K H A T T I

+90 538 358 68 83 - +90 506 120 41 50

M Ü Ş T E R İ D E S T E K H A T T I
Teklif İste

Bahçe’de Rulo Çim mi Tohum Çim mi Kullanılmalı ?

RULO ÇİM Mİ TOHUM ÇİM Mİ 

 

Çimleri korumak  zor bir iştir. Rulo çim mi tohum çim mi sorusuna geçmeden önce, düzensiz geçen  iklimler, yıllarca kullanım, evcil hayvanlar, düzensiz yağışlar, çim zararlıları ve yabani ot istilaları ya da sadece ihmal, bu saydığımız kriterler bahçenin yeşil görüntüsünü bozmaya yetecek düzeydedir. Çimin sık uzaması (hava alamaması) , sürekli yabancı ot çıkması, gübre/vitamin  eksiklikleri varsa, mevcut yabani otların tahribat ettiği alanları, tekrar çim çıkarmak isteyebilirsiniz; veya çim ekmek istediğiniz yeni bir bölge, oyun alanı veya bahçeniz olabilir. Bu büyük bir iş ve işcilik ama alt çalışmasını, gübreleme, sulama ve çim biçimini doğru yaparsanız uzun süreli bir çime merhaba diyebilirsiniz.

Bireysel amatör ev sahipleri için, anında bir rulo çim döşemek yada ekmek zor olabilir. Bu süreçte size yardımcı olacak bazı ipuçları derledik.

TOHUM ÇİM VS RULO ÇİM

 

tohum çim ne zaman ekilmeli

Peyzaj firması olarak tavsiyemiz ; Yeni bir çim ekmenin (tohum çim) ve  anında çim görüntüsüne kavuşmanın (rulo çim) iki yolu vardır ; Bunlardan ilki Tohumlama daha ucuzdur ve hazır bir çim döşemekten daha az iş gerektirir, ancak yeni bir tohumlanmış çim uzun süreli bakım gerektirir ve yıl boyunca tohumlama yapabileceğiniz zaman kısıtlıdır. Bahçenizin İçerisinde diğer tohumlar (kanepe otları ve yabani otlar) da yeni çimlerinizle çimlenir ve büyürler.

Bahçenize Rulo çim döşemenin çeşitli avantajları vardır. Mesela Hemen çim görüntüsü elde etme ihtimaliniz artar ve çim, tohum çimden çok daha erken kullanılabilir. Rulo çim aynı zamanda, ilk yağmurdan sonra tohumun alçak bölgelere kayma ihtimali olan eğimli araziye daha uygundur. Bu yazımızda  rulo çim döşeme üzerine odaklanacağız.

 

Çim döşerken yapılan hatalarla başlayalım  :

 

1 – Hazır Rulo çimleri döşemeden önce çok uzun süre kapalı rulo halinde bırakmak.

2 – Kötü zemin, eksik altyapı, eğimden kaynaklı su birikmesi problemi, verimsiz toprak çeşidi

3 – Hazır Rulo çimlerin yeterince sulanmaması

4 – Aksine Çok fazla su verilmesi

5 – Yeterli düzende çim döşemek

6 – Çimleri doğru biçmemek (bazı çeşitlerde çok kısa veya uzun biçmek.)

7 – Hazır rulo çimin döşeme işleminden önce su verilmeden sararması

8 – Çim Döşemeden Önce Tesviye toprağının hazır olmaması

 

BAHÇENİZDE ÖN HAZIRLIK YAPIN

 

Bazı çim çeşitleri (Kikuyu, Tifsport ve All Seasons) yılın herhangi bir ayında atılabilir. En iyi sonucu almak için kapsamlı bir hazırlık çok önemlidir. Toprak alanını tamamen hazırlamadan önce çiminizi sipariş etmeyin yada sermeyin. Bir iş yapılırken çoğu durumlarda olduğu gibi hazırlık da başarının anahtarı ve işin en zor kısmıdır.

Hali hazırda bulunan bahçenizdeki  rulo çiminizi onarmak  istiyorsanız, bunu bölge halinde ele alın. Önce en kötü veya en görünür alanları yeniden çim ekleyin. Gözünüze hoş gelmeyen bölgeleri yeniden döşeme işlemi sizi maddi olarak zorlamayacak,  ve otomatik sulama sistemi olmayan ev sahipleri için sulamayı daha tasaruflu  hale getirecektir.Çünkü kurumuş çimi sulamanın kimseye faydası yoktur.

 

PLANLI VE KARARLI OLUN

 

Eski bir çimi değiştirirken, Ot kurutucu  püskürtmeniz gerekebilir. Ot Kurutucu yani herbisit adı verilen ilaç tüm bitki köklerini öldürür ve yabani otların, kanepe çiminin yeniden büyümesini  yeni çimlerinizi istila etmesini engeller.Yinede Herhangi bir ot ilacı kullanmadan önce paket üzerindeki talimatları dikkatlice okumanızda fayda var. Detaylı bilgi almak için bizi de arayabilirsiniz.

Bahçenizdeki eski  çimi kaldırın. Bunu yapmanın en kolay yolu, bahçe aletleri satan marketlerden  el çapası yada motorlu çapa makinası satın alarak yapmanız olacaktır. İkinci yöntemin  daha pahalı olduğunu söylemeden geçmeyelim.

En az 50 mm derinlik (toprak tipine, alanın yapısına ve diğer unsurlara bağlı olarak değişebilir) çapalama işleminden sonra toprağı perlit yada torf toprağı ile karıştırarak toprağı mümkün olduğunca verimli hale getirmek, çimin büyümesi için tavsiye edilebilecek bir husustur. Toprağı mekanınızın size bakan kısmına yakın seviyeye getirmek  estetik ve zarafet açısından önemlidir.  Buraya kadar ki bir çok aşamayı okurken bile bıktırdı ise hazırlanın size özel bir teklifimiz var !

 

‘’Siz  Kahvenizi Yudumlayın, Biz Yeşil Cümbüşlü  Zarafeti  Bahçenize İşleyelim.’’

 

Şöyle ki ; Peyzaj Firması olarak Rulo Çim Tedariği ve Uygulamasını en iyi şekilde bahçenize  yapmayı teklif ediyoruz. Toprağınızda verimleştirme çalışmasını yapmaktayız ki bu bahçenize değer.  Örneğin, çok kumlu toprağınız varsa, organik gübre toprağa vasıf  katacak, nemi ve  besinleri tutma yeteneğini artıracaktır. Ağır şekilde yoğun killi toprak bulunuyorsa, organik gübre ve mühendislerimiz tarafından oluşturulan karışım ilavesi ile kili parçalamaya ve çimin kökünün toprakta çalışmasını  kolaylaştırmaya yardımcı olacak, Ayrıca drenajı da iyileştirecektir.

Organik gübre olarak canlı hayvan gübresi kullanmaktan kaçınıyoruz ve ; Organik formlu gübre kullanmanın  daha iyi olduğunu biliyoruz. Bahçenizdeki  Yabancı otları kökünden çıkararak zeminde bir şey kalmayacak şekilde alanı kazıyor,  Daha sonra toprağı el çapası yada bir kürek yardımı ile toprağı sıkıştırıyoruz. Toprağın dengesiz dağılmasını önlemek için işin bu bölümünde ustalık ve el becerisi gerekebildiğini bildiğimiz için alanında uzman usta ve mühendis barındırıyoruz.

Toprağı homojen biçimde uzaklaştırarak yüzeyin belirli bölgelerinde toprağın birikmesini önlüyor  yüzeyi düzleştirdikten sonra eğim sorunlarına bağlı drenaj problemini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Rulo çim serilen bahçeler 4 ila 6 sene arası bozulmadan yaşayabiliyor. Bu yüzden çim yaptırılacak firmada önemlidir. Yapacak olan ustalarda önemlidir ve biz tüm bu aşamadaki sorumluluğumuzu biliyoruz. Gelin birlikte Çalışalım sizi bu zahmetten uygun çözümlerle kurtaralım.